<< Klikněte pro zobrazení obsahu >> [Úvodní stránka] Úvod > Seznam použitých podkladů |
Zákon č. 254/2001 Sb., o vodách a o změně některých zákonů (vodní zákon), ve znění pozdějších předpisů (dále jen „vodní zákon“)
Zákon č. 274/2001 Sb., o vodovodech a kanalizacích pro veřejnou a o změně některých zákonů (zákon o vodovodech a kanalizacích), ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon o vodovodech a kanalizacích“)
Zákon č. 240/2000 Sb., o krizovém řízení a o změně některých zákonů (krizový zákon), ve znění pozdějších předpisů (dále jen „krizový zákon“)
Vyhláška č. 428/2001 Sb., kterou se provádí zákon o vodovodech a kanalizacích, ve znění pozdějších předpisů
Zákon č. 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví a o změně některých souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů
Vyhláška č. 252/2004 Sb., kterou se stanoví hygienické požadavky na pitnou a teplou vodu a četnost a rozsah kontroly pitné vody, ve znění pozdějších předpisů
Nařízení vlády č. 401/2015 Sb., o ukazatelích a hodnotách přípustného znečištění povrchových vod a odpadních vod, náležitostech povolení k vypouštění odpadních vod do vod povrchových a do kanalizací a o citlivých oblastech, ve znění pozdějších předpisů
Směrnice Rady 98/83/ES o jakosti vody určené pro lidskou potřebu
Směrnice Rady 91/271/EEC o čištění městských odpadních vod
Koncepce ochrany před následky sucha pro území České republiky, MZe, MŽP, VÚV, v. v. i., 2020
Metodika k přípravě plánů pro zvládání sucha a stavu nedostatku vody, MŽP a MZe, 2021 (dále jen „metodika“)
Návrh plánu pro zvládání sucha a stavu nedostatku vody Královéhradeckého kraje, VÚV, v. v. i, 2019
Plán rozvoje vodovodů a kanalizací Kraje Vysočina, Kraj Vysočina
Stanovení místních směrodatných limitů pro vodní zdroje k přípravě plánů pro zvládání sucha a nedostatku vody – pracovní pomůcka pro zpracovatele plánů
Statistická ročenka Kraje Vysočina 2021, Český statistický úřad, 2021
Vodovody, kanalizace a vodní toky, Český statistický úřad, 2022
Vyhodnocení sucha na území Kraje Vysočina za období 2015–2018, ČHMÚ – Brno, 2018.
ČSN 75 0101 Vodní hospodářství – Základní terminologie
ČSN 75 0110 Vodní hospodářství – Terminologie hydrologie a hydrogeologie
ČSN 75 0130 Vodní hospodářství – Názvosloví ochrany vod a procesů změn jakosti vod
ČSN 75 1400 Hydrologické údaje povrchových vod
ČSN 75 1500 Hydrologické údaje podzemních vod
ČSN 75 0161 Vodní hospodářství – Terminologie v inženýrství odpadních vod
ČSN 75 0150 Vodní hospodářství – Terminologie vodárenství
ČSN EN 15975-1+A1 Zabezpečení dodávky pitné vody – Pravidla pro management rizik a krizové řízení – Část 1: Krizové řízení
ČSN 75 2405 Vodohospodářská řešení vodních nádrží
HAMR - Systém pro hodnocení a predikci sucha a nedostatku vody.
Intersucho - Projekt se zabývá hodnocením aktuálního stavu sucha a předpovědí sucha formou denně aktualizovaných online mapových výstupů.
Informační systém VODA - publikace informací o vodách v ČR (průtoky, jakost vody apod.) prostřednictvím webových aplikací.
ČHMÚ - podzemní vody - Český hydrometeorologický ústav - aktuální informace o podzemních vodách.
ČHMÚ - monitoring sucha - Český hydrometeorologický ústav - popis a hodnocení aktuální situace stavu sucha v rámci hydrometeorologické situace na území ČR.
Informační systém Arrow - systém pro ukládání a zpracování výsledků programů monitoringu týkající se sledování chemického stavu a ekologického stavu vod dle požadavků Směrnice Rady č. 2000/60/ES.
Portál eAGRI Voda - centrální přístupový bod k informačním zdrojům Ministerstva zemědělství a jeho podřízených organizací s tématikou vody.
www.kr-vysocina.cz – karta Voda / Ochrana před suchem – informace Krajského úřadu Kraje Vysočina k suchu
Český statistický úřad – Český statistický úřad zabezpečuje získávání a zpracování údajů pro statistické účely a poskytuje statistické informace státním orgánům, orgánům územní samosprávy, veřejnosti a do zahraničí. Regionálním pracovištěm pro Kraj Vysočina je Krajská správa ČSÚ v Jihlavě. Podmínky pro využívání a další zveřejňování statistických údajů ČSÚ jsou uvedeny na stránkách ČSÚ.
Vodní zákon zahrnuje od 1. 2. 2021 (účinnost změny vodního zákona provedené zákonem č. 544/2000 Sb.) i část řešící ochranu před suchem a stavem nedostatku vody. HLAVA X zákona zajišťuje základní legislativní rámec pro monitoring sucha, odpovědnost kompetentních orgánů, přijímání opatření pro zvládání sucha a nedostatku vody a nastavení kontrolních mechanismů. Při tom využívá zaběhlé mechanismy úseku ochrany před povodněmi, které jsou pro případ sucha použitelné.
Plánem pro zvládání sucha a stavu nedostatku vody (dále jen „plán pro sucho“) se rozumí dokument, který je podkladem pro postup VÚ při vyhodnocování hrozby vzniku nedostatku vody a pro rozhodování komise pro zvládání sucha a nedostatku vody (dále jen „komise pro sucho“) o opatřeních při stavu nedostatku vody. Jeho hlavním cílem je návrh opatření k zajištění dostatku vody k pokrytí základních společenských potřeb, minimalizaci negativních dopadů sucha na vodní útvary a minimalizaci dopadů sucha a nedostatku vody na hospodářskou činnost.
Na základě příslušných ustanovení vodního zákona by měl být tento plán využíván v době, kdy je již obtížné a neefektivní řídit ochranu před suchem z pozice VÚ a je vhodnější řízení na úrovni komise pro sucho zřízené pro tento účel, která má možnost rychlé koncentrace informací z relevantních oblastí, výhodu společného vyhodnocení dat v této skupině (s přizváním dalších odborníků) a neprodleného přijetí relevantních a maximálně operativních opatření.
Činnost této komise je nutné nahradit krizovým řízením ve chvíli, kdy situaci již nelze zvládat ani způsobem a prostředky dostupnými pro tuto komisi.
Plán pro sucho je především podkladem pro:
•rozhodnutí nebo opatření obecné povahy, která vydává VÚ podle § 6 odst. 4, § 59 odst. 5 nebo § 109 odst. 1 vodního zákona při zvládání sucha,
•vyhodnocování nutnosti svolat komisi pro sucho,
•činnost a rozhodování komise pro sucho o opatřeních při stavu nedostatku vody.
stránka a_pouzite_podklady.htm aktualizována: 22.09.2022, publikována: 13.01.2023