Komise pro sucho

<< Klikněte pro zobrazení obsahu >>

[Úvodní stránka]  Operativní část >

Komise pro sucho

Dle dikce Hlavy X vodního zákona je pro řízení ochrany před suchem a nedostatkem vody zřizována krajská komise pro sucho a ústřední komise pro sucho.

 

Krajská komise pro sucho jedná podle schváleného Statutu komise a Jednacího řádu. Sídlem komise je Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava.

 

Ústřední komisi pro sucho zřizuje vláda. Ústřední komisi pro sucho předsedá ministr zemědělství nebo ministr životního prostředí.

 

Nadřízeným správním orgánem krajské komise pro sucho a ústřední komise pro sucho je MZe nebo MŽP v rozsahu působnosti svěřené jim vodním zákonem.

Hejtman kraje jako zvláštní orgán Kraje Vysočina zřizuje krajskou komisi pro sucho a je jejím předsedou. Další členy této komise hejtman kraje jmenuje ze zaměstnanců kraje zařazených do krajského úřadu, příslušných správců povodí, ČHMU, Policie České republiky, hasičského záchranného sboru kraje a krajské hygienické stanice.

 

K jednání krajské komise pro sucho hejtman kraje přizve dotčené uživatele vody významné pro dané území uvedené v plánu pro sucho a může přizvat zejména zástupce dotčených obcí. Přizvané osoby nejsou členy krajské komise pro sucho.

 

Krajská nebo ústřední komise pro sucho při stavu nedostatku vody vydává na dobu nezbytně nutnou opatření podle povahy věci rozhodnutím nebo opatřením obecné povahy, ve kterých:

obecné nakládání s povrchovými vodami bez náhrady upraví, omezí nebo zakáže,

povolená nakládání s vodami bez náhrady upraví, omezí nebo zakáže,

omezí užívání pitné vody z vodovodu pro veřejnou potřebu,

uloží vlastníkovi vodního díla mimořádnou manipulaci na vodním díle nad rámec schváleného manipulačního řádu,

nařídí vlastníkovi technického zařízení, které slouží pro odběr ze záložního zdroje vody, jeho zprovoznění, pokud je to technicky možné tak, aby bylo možné tento záložní zdroj vody využít,

upraví minimální zůstatkový průtok nebo minimální hladinu podzemních vod stanovené v povolení k nakládání s vodami, nebo stanoví minimální zůstatkový průtok nebo minimální hladinu podzemních vod,

nařídí vlastníkovi potřebného vodohospodářského zařízení jeho zprovoznění a poskytnutí k řešení stavu nedostatku vody, pokud je to technicky možné, nebo

nařídí mimořádné sledování množství a jakosti vod.

 

Má-li opatření formu rozhodnutí, je jeho vydání prvním úkonem v řízení. Odvolání nemá odkladný účinek.

Krajská komise pro sucho neprodleně informuje nadřízený správní orgán o svém svolání a opatřeních vydaných podle § 87k odst. 1 vodního zákona.

Krajská komise pro sucho musí vždy postupovat v souladu s opatřeními vydanými ústřední komisí pro sucho.

Dnem odvolání stavu nedostatku vody pozbývají platnosti opatření vydaná příslušnou komisí pro sucho.


Operativní část > Komise pro sucho

   | tisk | nahoru |

stránka c_oper_kom.htm aktualizována: 28.11.2022, publikována: 13.01.2023