Pitná voda

<< Klikněte pro zobrazení obsahu >>

[Úvodní stránka]  Operativní část > Prostředky pro snížení následků sucha a nedostatku vody >

Pitná voda

Nouzové zásobování obyvatelstva pitnou vodou za mimořádných událostí a krizových stavů řeší Metodický pokyn MZe čj. 74020/2016-MZE-15000 ze dne 22. 12. 2016. Nouzové zásobování vodou (NZV) v případě vzniku mimořádné události většího rozsahu nebo v případě, že obec požádá o převzetí organizace NZV, protože vlastními silami a prostředky není schopna toto zajistit a byly využity veškeré zákonné prostředky (§ 109 vodního zákona a § 9 odst. 5 zákona č. 274/2001 Sb., o vodovodech a kanalizacích a o změně některých zákonů (zákon o vodovodech a kanalizacích), organizuje a koordinuje hejtman kraje na strategické úrovni, HZS kraje na taktické a operační úrovni.

 

Veškeré informace o vodovodech a způsobech zásobování pitnou vodou jsou uvedeny v dokumentu PRVKUK, který je v elektronické verzi přístupný na webových stránkách. Karty jednotlivých obcí obsahují údaje o provozovaných vodovodech, vodojemech a počtech připojených obyvatel.

 

Dokument též uvažuje, že NZV může nastat i v důsledku extrémního snížení hladiny vody ve zdroji podzemní nebo povrchové vody vlivem extrémního sucha.

 

Podrobnější informace k NZV jsou pak obsaženy v samostatných přílohách tohoto plánu.

 

Při NZV zabezpečí orgány kraje a orgány obcí dle čl. 3 odst. 1 metodického pokynu nezbytné množství vody požadované jakosti v rozsahu:

pro první dva dny 5 litrů na osobu a den,

pro třetí a další dny 10 až 15 litrů na osobu a den.

 

Přednostně se zásobují dětské, zdravotnické a sociální zařízení, ozbrojené síly, bezpečnostní sbory, složky integrovaného záchranného systému, podílející se na plnění krizových opatření a v nezbytném rozsahu také prvky kritické infrastruktury.

 

Způsoby zajištění NZV

propojením nenarušené části vodovodního systému,

nenarušenými samostatnými jímacími objekty (studny, vrty, jímací zářezy apod.),

mobilními úpravnami pitné vody,

dodávkou balené pitné vody,

pevným nadzemním hydrantem v dosažitelné vzdálenosti, který je pro potřebu NZV zprovozněn zaměstnanci provozovatele,

napojením objektů na provizorní vodovod, který je zpravidla veden po povrchu komunikace a je napojen na funkční hydrant,

stabilními voznicemi (cisternami), které jsou přistavovány zaměstnanci vodárenské společnosti v dosažitelné vzdálenosti dle klimatických a dopravních podmínek a doplňovány na základě požadavků odběratelů,

rozvozem pitné vody pojízdnými cisternami.

 

Pro zabezpečení NZV pro obyvatele napojené na skupinové vodovody je vycházeno z PRVKUK, z kterého vychází i plán sucha a krizová dokumentace kraje a HZS.

 

Nouzovým zásobováním vodou se rozumí zabezpečení pitné vody pro obyvatelstvo v množství nezbytném pro jeho přežití a po nezbytně nutnou dobu potřebnou pro obnovení funkce běžného zásobování pitnou vodou v rámci postiženého území.

 

Pitná voda bude do obcí s počtem obyvatel vyšším než 300 dovážena cisternami. Jedná se o 257 obcí, tj. 440 301 obyvatel. Cisterny budou plněny vodou z vybraných zdrojů podzemních vod bez úpravy viz. dále. Do obcí s počtem obyvatel menším než 300 bude pitná voda dovážena nákladními auty ve formě vody balené. Tento způsob zásobování se týká 447 obcí se 68 615 obyvateli.

 

Rozvoz a výdej pitné vody:

Pro účely nouzového zásobování obyvatel za krizové situace byly dle PRVKUKu vybrány zejména zdroje podzemních vod s kapacitou vyšší jak 2 l/s. Voda z těchto zdrojů nesmí vyžadovat úpravu (povoleno je pouze odkyselení vody).

 

Výdejní cisterna o kapacitě 3000 l, nebo kontejner na pitnou vodu vystačí pro 600 obyvatel při zavezení novou vodou dvakrát denně.

Jedna cisterna pro dovážení pitné vody zaveze denně 20 výdejních cisteren.

Kontejnerové nosiče určené pro převoz, nebo změnu umístění výdejních kontejnerových cisteren, jsou pro každý obvod ORP určené po dvou kusech.

Přehled dostupných cisteren vodárenských společností je uveden v příloze plánu.

 

Rozvoz balené pitné vody:

Na jedné paletě je 900 l pitné vody v 1,5 l plastových lahvích. Počet nákladních automobilů N1 určených pro rozvážku balené pitné vody je počítán z potřeby balené pitné vody v litrech, s tím že jeden automobil uveze 3 palety vody.

 

Síly a prostředky NZV

V přehledu níže je uvedeno požadované množství sil a prostředků, které by mohly být potřeba pro vyřešení krizové situace. Síly a prostředky plánované pro jednotlivé obce s rozšířenou působností jsou uvedeny v příloze č. 21 Krizového plánu kraje. Součástí krizového plánu je i kapitola B.5.8 – Narušení dodávek pitné vody velkého rozsahu, která mimo jiné definuje seznam objektů pro přednostní zásobování vodou.

 

Dále je problematika NZV řešena v dokumentu Dokumentace OKŘB k řešení KS „Narušení dodávek pitné vody velkého rozsahu“. Dokumenty řeší i plánované činnosti a opatření k řešení krizové situace, odpovědnost složek zapojených do řešení situace a spolupracující instituce.

 

 

Sumární údaje o kapacitách cisteren, mobilních úpravnách a dalších zařízení potřebných pro řešení mimořádné události sucha předávají provozovatelé krajskému úřadu na vyžádání.  


Operativní část > Prostředky pro snížení následků sucha a nedostatku vody > Pitná voda

   | tisk | nahoru |

stránka c_oper_pro_pv.htm aktualizována: 27.09.2022, publikována: 13.01.2023